A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
A kvantumfizikától a zene- és képzőművészetig a tudomány világának legtávolabbi szegleteit összekapcsoló transzdiszciplináris kutatóközpont, amely teret ad az innovációnak és az integratív fejlesztési kezdeményezéseknek mind elméleti, mind gyakorlati síkon. Az Intézet aktívan foglalkozik a jelenkor Európáját érintő történelmi, társadalmi és politikai kérdésekkel, különös tekintettel Közép- és Kelet-Európára, valamint a Balkánra, továbbá meghatározó közéleti szereplők széles körének tesz szakpolitikai ajánlásokat. Fontos küldetése az Intézetnek teret biztosítani a tapasztalt és pályakezdő kutatók együttműködésének, a friss és aktuális kutatásoknak. A nyilvánosság számára is nagyrészt elérhető, a fizikai térben vagy online tartott konferenciák, szemináriumok, workshopok és egyéb fórumok helyszíneként szolgál a hely, ahol minden évben megrendezésre kerül a Nemzetközi Nyári Egyetem és az UNESCO MOST Téli Iskola. Az Intézet ösztönzi a magyar egyetemek, kutatóközpontok és helyi önkormányzatok közti regionális együttműködést, miközben egy folyamatosan fejlődő nemzetközi kutatóközpont-hálózat tagja. A nemzetközi kutatási és ösztöndíjprogramjai révén a kiválóságot tartja szem előtt a kutatás, képzés és stratégiai gondolkodás terén. Az Intézet egyik kiemelt célja változatos témákban publikációk megjelentetés, amelyek mind a berkeiben folyó szellemi munka termékei.
A tudományágak összekapcsolása a globális kihívások kezelésében
Az UNESCO MOST Téli Iskola, amelyet az iASK, a Pannon Egyetem és a kőszegi UNESCO Kulturális Örökség-menedzsment és Fenntarthatósági Tanszéke szervez, dinamikus platformot biztosít az MA és PhD hallgatók, valamint a pályakezdő kutatók számára, hogy interdiszciplináris párbeszédet folytassanak neves tudósokkal, vezető kutatókkal és szakemberekkel a világ minden tájáról. Ez a rangos oktatási esemény olyan sürgető globális problémákkal foglalkozik, mint az éghajlatváltozás, a környezeti fenyegetések, a technológiai fejlődés, a geopolitikai változások, a biztonsági kihívások, az emberi biztonság, a migráció és a kulturális örökség megőrzése a bizonytalanság idején. A résztvevők ösztönző előadások, interaktív műhelymunkák és gondolatébresztő viták sorozatán keresztül mélyítik el ismereteiket és cserélnek eszmét, ezzel is elősegítve az innovatív gondolkodást. Az UNESCO MOST Téli Iskola egy élénk közösség, amely elkötelezett korunk legsürgetőbb kihívásainak kezelése mellett, miközben fenntartható megoldásokat támogat.
A kulturális örökség kezeléséért és fenntarthatóságáért – Az innováció és a fenntartható megőrzési gyakorlatok előmozdítása
A Kulturális Örökség-menedzsment és Fenntarthatósági UNESCO Tanszék a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetében (iASK) 2011-ben jött létre, és 2017-ben integrálódott az iASK-ba. A tanszék regionális központként szolgál a kulturális örökség megőrzési gyakorlatainak előmozdítása és az innovatív kutatási és tanulmányi programok fejlesztése terén. Dr. Miszlivetz Ferenc professzor vezetésével a kőszegi Kulturális Örökség-menedzsment és Fenntarthatósági Tanszék az UNESCO értékeit népszerűsíti. Az UNESCO Tanszék célja a kulturális örökségkezelési gyakorlatok előmozdítása, biztosítva a kulturális örökségi helyszínek újjáépítését, védelmét és hasznosítását, miközben elősegíti azok társadalmi-gazdasági hasznát és a közösségi szerepvállalást.
A tanszék a kutatás és az együttműködés révén aktívan hozzájárul a kulturális örökség kezelésének legjobb gyakorlatainak kialakításához. Az interdiszciplináris megközelítések és a nemzetközi párbeszéd iránti elkötelezettséget tükrözik a szervezett rendezvények, köztük az UNESCO MOST Téli Iskola, a Nemzetközi Nyári Egyetem és a Nemzetközi Blue Sky Konferencia.